Glavni državni odvjetnik Republike Hrvatske u uvodnom je dijelu teksta Etičkog kodeksa obraćajući se državnim odvjetnicima i zamjenicima državnih odvjetnika naglasio svrhu i cilj njegovog donošenja sljedećim riječima:
Kolegice i kolege!
Pred vama je tekst Etičkog kodeksa kojeg je dana 29. listopada 2003. usvojio Kolegij Državnog odvjetništva Republike Hrvatske proširen sa županijskim i općinskim državnim odvjetnicima i predstavnicima županijskih i općinskih državnih odvjetništava sa područja pojedinih županijskih državnih odvjetništava.
Nakon usvajanja teksta etički kodeks je prihvaćen od strane natpolovične većine zaposlenih zamjenika državnih odvjetnika i državnih odvjetnika te je u skladu s točkom 3.a Završnih odredbi stupio na snagu.
Kako se to i navodi u Preambuli Općih načela kodeksom državnoodvjetničke etike utvrđena su načela i pravila ponašanja državnih odvjetnika i zamjenika državnih odvjetnika kojih smo se uvijek dužni pridržavati s ciljem očuvanja i daljnjeg razvoja dostojanstva i ugleda državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela.
Potrebno je napomenuti da etički kodeks ne donosi nova neovisna pravila o stezi i o radnim obvezama koja bi imala za posljedicu odgovornost državnih odvjetnika i zamjenika državnih odvjetnika. Istina, neka od pravila proizlaze iz postojećih zakona ili unutrašnjih propisa državnog odvjetništva, ali osnovna svrha donošenja etičkog kodeksa je davanje poticaja za daljnje etičko oblikovanje službe državnog odvjetništva s ciljem da i na taj način doprinesemo ugledu državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela.
Kolegice i kolege, nadam se da ćemo u našem daljnjem radu poštivati ova pravila i zajednički ih nadopunjavati s ciljem da postanu skup pravila u kojima će dužnosnici zaposleni u državnom odvjetništvu prepoznavati sami sebe.
Zagreb, 20. prosinac 2003.
S poštovanjem
Glavni državni odvjetnik
Republike Hrvatske
Mladen Bajić