Na ponovljene upite o broju pokrenutih kaznenih postupaka za ratne zločine, podsjećamo i stoga ponovo na naslovnoj stranici, ističemo priopćenje kojim je javnost obaviještena o odgovoru HVIDR-i a u kojem su iznijeti traženi podaci. (29. 9. 2007.)
Državno odvjetništvo Republike Hrvatske dostavilo je Zajednici Županijskih zajednica udruga hrvatskih vojnih invalida Domovinskog rata Republike Hrvatske, odnosno predsjedniku HVIDR-e RH Josipu Đakiću, podatke koje je u ime HVIDR-e zatražio pisanim zahtjevom, zaprimljenim 7. svibnja 2007., za dostavu izvješća o pokrenutim kaznenim postupcima za ratne zločine protiv agresora na Republiku Hrvatsku, te o postupcima pokrenutima protiv hrvatskih branitelja.
U pisanom odgovoru, zamjenik Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske, izvijestio je HVIDR-u kako je, od 1991. godine do danas, za počinjena kaznena djela ratnih zločina pokrenut postupak protiv 3666 osoba, od toga, protiv 3604 osobe (98,31%) koje su za vrijeme Domovinskog rata sudjelovale u agresiji na Republiku Hrvatsku, te protiv 62 osobe (1,69%) koje su bile pripadnici hrvatskih oružanih snaga.
HVIDR-i je naglašeno kako Državno odvjetništvo Republike Hrvatske nema potpune podatke o nacionalnoj pripadnosti osoba procesuiranih za ratne zločine, jer taj podatak nije uvijek dostupan i, u skladu s odredbama Zakona o kaznenom postupku, utvrđuje se tek prilikom ispitivanja okrivljenika.
U odnosu na 1381 osobu obustavljena je istraga jer tijekom istražnih postupaka nisu prikupljeni podaci o tome da bi te osobe neposredno naredile ili počinile ratne zločine, stoga ističemo kako je potpuno netočan podatak iznesen u pojedinim medijima da je državno odvjetništvo aboliralo 17000 osoba zbog ratnog zločina.
Naime, na osnovu Zakona o općem oprostu, u kojem su precizno i taksativno navedena kaznena djela na koja se opći oprost može primijeniti, aboliran je veliki broj osoba koje su bile optužene za kaznena djela protiv Republike Hrvatske, većinom za oružanu pobunu jer su sudjelovale u agresiji na Republiku Hrvatsku. Većina tih postupaka obustavljena je još 1997. godine, odmah nakon stupanja na snagu tog Zakona.
HVIDR-i i predstavnicima sredstava javnog priopćavanja napominjemo kako se Zakon o općem oprostu nije ni mogao a niti je primijenjen na osobe za koje su vođeni postupci da su počinili ratne zločine. (9. 5. 2007.)
više