Netočne su tvrdnje koje su se pojavile u dijelu hrvatskih sredstava javnog priopćavanja da bi Državno odvjetništvo Republike Hrvatske još 2006. godine bilo obaviješteno od "austrijskih vlasti" o sumnji u pranje novca. Povod tih tvrdnji je informacija novinske agencija APA kako su "još 2006. austrijske vlasti Hrvatsku obavijestile o sumnji u pranje novca, ali da nisu poduzete nikakve mjere" sa zaključkom kako u "aferi o izvlačenju milijunskih iznosa iz Hrvatskih autocesta (HAC) istragu vodi i austrijska policija". (21. 11. 2013.)
Državno odvjetništvo Republike Hrvatske i Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta nisu primili obavijest od "austrijskih vlasti" o mogućem pranju novca i izvlačenju milijunskih iznosa iz Hrvatskih autocesta (HAC).
Državno odvjetništvo Republike Hrvatske i Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta su tijekom prethodnog postupka u predmetima poznatim kao HAC i HGK, odmah po saznanju, osim izvida u vezi samih kaznenih djela započeli i imovinske izvide u koje su uključili druga nadležna tijela, kao što se to redovno radi u ovakvim predmetima, pa samim time nisu osnovane tvrdnje da bi DORH započeo svoja istraživanja u ovim predmetima na osnovu informacija inozemnih tijela otkrivanja i progona.
Prvu obavijest od nadležnih tijela Državno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH) je dobilo od Ureda za sprječavanje pranja novca 15. studenog 2011., kojom se obavještava kako je Financijskom inspektoratu Ministarstva financija dostavljena obavijest o sumnjivim transakcijama obavljenim od 2005. do 2011. s ciljem prikrivanja pravog izvora novca u odnosu na četiri hrvatske pravne osobe (Život na sjeveru d. o. o, Pean komunikacije d. o. o., Novi dan d. o. o., Akula savjetovanje d. o. o., i druge) te jednu inozemnu pravnu osobu Remorker International kojoj je većinski vlasnik hrvatski državljanin.
Iz te je obavijesti vidljivo kako je Ured za sprječavanje pranja novca zatražio od FIU Austrija (Financijsko obavještajna jedinica) podatke o navedenim pravnim osobama i hrvatskom državljaninu, nakon čega je FIU Austrija dostavila Uredu podatke koji se nalaze u obavijesti o sumnjivim transakcijama od 15. studenog 2011.
Tijekom prosinca 2011. godine nadležno državno odvjetništvo je primilo izvješće Financijskog inspektorata sa rezultatima nadzora deviznog poslovanja te je radi utvrđivanja svih činjenica i okolnosti od interesa za otkrivanje i utvrđivanje mogućih djela, naložilo provođenje daljnjih izvida. U ovaj prethodni postupak su uključeni Porezna uprava, Financijski inspektorat, Državni ured za reviziju i Ministarstvo unutarnjih poslova RH te druga nadležna tijela.
Sva ta izvješća samo su dio imovinskih izvida koji se provode radi utvrđivanja imovinske koristi stečene kaznenim djelom, traganja za tom imovinom i njenog zamrzavanja s krajnjim ciljem oduzimanja tako stečene imovinske koristi.