Državno odvjetništvo Republike Hrvatske

Kontrastni prikaz Ispiši stranicu Pošalji link
prilagodba izgleda
mogućnosti
RSS

Državno odvjetništvo Republike Hrvatske
Arbitražni sud odbio zahtjev za naknadu štete Amlyn Holdinga B.V. protiv Republike Hrvatske u iznosu od 71,1 milijun eura

U postupku međunarodne investicijske arbitraže Arbitražni je sud, pri Međunarodnom centru za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu (ICSID), 22. listopada 2021. donio pravorijek kojim je u cijelosti odbio zahtjev za naknadu štete Amlyn Holdinga B.V. protiv Republike Hrvatske u iznosu od 71,1 milijuna eura s kamatama po kamatnoj stopi 8.34 posto godišnje, tekućim od 3. travnja 2015. do isplate. (27. 10. 2021.)

Arbitražni je sud, zbog toga što je utvrdio da je Republika Hrvatska počinila jednu od četiri povrede Ugovora o energetskoj povelji (Energy Charter Treaty, dalje: ECT) prema tvrdnjama tužitelja naložio Republici Hrvatskoj da tužitelju nadoknadi 25 posto troškova arbitražnog postupka u iznosu od 1,100,088.78 eura, kao i administrativne troškove ICSID-a u iznosu od 611,937.42 američkih dolara.

Zahvaljujući strategiji i argumentaciji Državnog odvjetništva Republike Hrvatske dokazano je kako ta povreda nije uzrokovala štetu tužitelju, a što je sud prihvatio u cijelosti.
Utvrđena je povreda čl. 10. st. 1. ECT-a zbog donošenja Pravilnika o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača električne energije iz 2013. godine (koji je dopunjen Pravilnikom iz 2014. godine) kojim je oduzeto pravo tužitelja da traži produljenje Prethodnog rješenja o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača električne energije.

Podsjetimo, nizozemsko trgovačko društvo Amlyn Holding B.V. je u kolovozu 2016. godine pokrenulo međunarodnu investicijsku arbitražu protiv Republike Hrvatske pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu (ICSID).
Predmet ovoga postupka bila je naknada štete zbog propasti investicije u vidu planirane izgradnje termoelektrane na biomasu u Koprivničkom Ivancu zbog postupanja državnih tijela (Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja i Ministarstvo zaštite okoliša i prirode), agencija (Hrvatska energetska regulatorna agencija - HERA) i trgovačkih društava u vlasništvu Republike Hrvatske (Hrvatske šume d.o.o., HEP-ODS i HOPS i Hrvatski operator tržišta energije d.o.o - HROTE) u razdoblju od 2013. do 2016. godine.
Tužitelj je isticao brojne prigovore na postupanje navedenih nadležnih tijela i tvrdio da je Republika Hrvatska njihovim postupanjem počinila četiri povrede ECT-a i to članka 10. st. 1. i 13. koji se odnose na izvlaštenje i obvezu pravičnog i poštenog postupanja prema stranom ulagatelju (FET standard).
Tužitelj je zbog navedenog tražio od Republike Hrvatske isplatu naknade štete u iznosu od 71.1 milijuna eura s kamatama po kamatnoj stopi 8.34 posto godišnje, tekućim od 3. travnja 2015. do isplate (tužbeni zahtjev konačno je uređen 4. listopada 2018.) zbog povrede čl. 10. st. 1. i 13. ECT-a.

Republika Hrvatska je u cijelosti osporila tužiteljeve navode u arbitražnom postupku u okviru kojeg je održano dvotjedno ročište u prostorijama ICSID-a u Parizu tijekom svibnja 2019. godine te donesen pravorijek 22. listopada 2021.

Republiku Hrvatsku je, u arbitražnom postupku, zastupalo Državno odvjetništvo Republike Hrvatske zajedno s odvjetničkim društvom Bredin Prat iz Pariza.