Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci je, po primitku kaznene prijave Policijske uprave primorsko-goranske protiv šestorice hrvatskih državljana (1972., 1952., 1974., 1992., 1990., 1992.) zbog osnova sumnje na počinjenje kaznenih djela ugrožavanja okoliša otpadom iz članka 196. stavak 1. Kaznenog zakona, provelo dokazne radnje prvog ispitivanja četvorice osumnjičenika. (20. 11. 2019.)
Postoji osnovana sumnja da su prvoosumnjičenik i drugoosumnjičenik, nakon što su prethodno protivno propisima u skladištu u Rijeci smjestili oko 130 metalnih bačvi ispunjenih opasnom tvari (kalcijev karbid karabit), tijekom rujna 2019. godine, radi odvoza i odbacivanja opasnog otpada angažirali šestoosumnjičenika i jednu tvrtku sa sjedištem u Rijeci, iako su znali da navedena osoba i tvrtka ne posjeduju potrebne dozvole za otkup, prijevoz i rukovanje opasnim tvarima. Šestoosumnjičenik je, osnovano se sumnja, angažirao potom trećeosumnjičenika, četvrtoosumnjičenika i petoosumnjičenika kako bi metalne bačve u kojima se nalazila opasna tvar odbacili u okoliš, što su oni za novčanu naknadu i učinili te su, protivno odredbama Zakona o gospodarenju otpadom i Zakona o prijevozu opasnih tvari, 70 metalnih bačvi ispunjenih opasnim tvarima odbacili u predjelu šljunčare u blizini državne ceste u mjestu Soboli, dok su 60 metalnih bačvi odbacili u predjelu šljunčare na cesti Križišće-Plase.
Sucu istrage Županijskog suda u Rijeci podnijet je prijedlog za određivanje istražnog zatvora protiv šestorice osumnjičenika zbog opasnosti od utjecaja na sudionike (članak 123. stavak 1. točka 2. Zakona o kaznenom postupku) i zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela (članak 123. stavak 1. točka 3. Zakona o kaznenom postupku), dok je u odnosu na dvojicu osumnjičenika koji se nalaze u bijegu podnijet prijedlog za određivanje istražnog zatvora temeljem zakonske osnove iz članka 123. stavak 1. točka 1. Zakona o kaznenom postupku.